TECHNICKÁ PODPORA VÁM POMŮŽE S ŘEŠENÍM OTÁZEK TÝKAJÍCÍCH SE:
-
základových desek,
-
zateplení,
-
stavební připravenosti,
-
stavebních možností,
-
technických dotazů.
Dřevo je materiál, který je zde s námi po tisíciletí. Ve své přirozenosti zapadá do našeho okolí a proto se není čemu divit, že využití dřeva ve stavebním průmyslu chytlo "druhý dech" a prožívá doslova obrodu.
Jako jedni z mála na českém trhu nabízíme i novou severskou borovici, která pro své vlastnosti uspokojí i náročnějšího zákazníka. Jedná se především o výrobky TORNIO.
Borovicové dřevo výrazně odsune smrkové do pozadí. Materiál, který mají naše výrobky, má svůj původ na severu Evropy, kde převládají extrémní klimatické podmínky a nutí dřeviny na tyto podmínky reagovat. Dřevo obsahuje velmi nízké procento vlhkosti a díky své hustotě je také vysoce odolné. Nabízí dále velmi dobré izolační vlastnosti, dlouhou životnost, odolnost vůči nežádoucím plísním a také povětrnostním podmínkám.
Stavební připravenost zahradních staveb
Důkladná stavební připravenost je základem úspěchu při stavbě těchto domů. Kontaktujte nás a my vám poradíme, jak připravit místo pro stavbu zahradního domku.
V případě stavební nepřipravenosti či základu neodpovídajícímu základovému plánu nebude montáž započata.
Před zahájením stavby či montáže zahradního domku je třeba si vyřídit stavební povolení nebo provést ohlášení, tak aby i tato stavební činnost byla v souladu se zákonem.
Před přípravou místa pro stavbu saunového nebo grilovacího domku nás prosím kontaktujte. Stavební připravenost pro jednolivé typy domků může být odlišná.
Pro plynulou a bezproblémovou montáž je nezbytné, aby plocha, na kterou se bude domek montovat, byla vodorovná. Prosíme, vždy překontrolujte povrch plochy pro montáž vodováhou. Odklon nesmí bý větší než 5 mm na 1 m délky.
Osvědčenými základy pro stavbu grilovacího nebo saunového domku je betonová deska. Další alternativou může být například dřevěná konstrukce, panely či dlaždice. Nezbytností je adekvátní manipulační prostor okolo místa montáže domku.
Betonová deska s betonovým základem - chatky, chaty a jiné větší stavby
Pro velké chaty se používá standardní betonový základ do nezámrazné hloubky a betonová deska o síle 20 cm proložená KARI sítí a opatřena hydroizolací proti zemní vlhkosti. Podklady pro zhotovení betonové desky se základy vám dodáme při objednání nebo na vyžádání. Povrch základové desky musí být odizolován IPA lepenkou.
Betonová deska - Nejvhodnější řešení pod zahradní domky
V terénu vytvořte jámu o hloubce 250 mm, kterou vyplňte štěrkem (výška 150 - 200 mm), frakce 16 - 32 mm. Štěrk zhutněte vibračním válcem nebo deskou, aby podloží bylo stabilní. Vybetonujte desku o síle 120 až 150 mm vyztuženou ocelovou KARI sítí 150 x 150 x 6 mm o půdorysných rozměrech zahradního domku nebo dřevostavby. Deska nesmí přesahovat přes půdorysné rozměry dřevostavby. Rovinu desky překontroluje vodováhou. Odklon od roviny nesmí být větší než 5 mm na 1 m délky. Vrchní plocha desky musí být minimálně 20 až 50 mm nad terénem. Toto řešení je vhodné pro všechny zahradní domky. Povrch základové desky je dobré odizolovat IPA lepenkou.
Betonová dlažba
V terénu vytvořte jámu o hloubce 150 mm, kterou vyplňte štěrkem (výška 150 - 200 mm), frakce 16 - 32 mm. Štěrk zhutněte vibračním válcem nebo deskou, aby podloží bylo stabilní. Násyp je možno dorovnat pískem nebo štěrkem menší frakce. Rovinu překontroluje vodováhou. Odklon od roviny nesmí být větší než 5 mm na 1 m délky. Vrchní plocha dlaždic musí být minimálně 20 až 50 mm nad terénem. Půdorysnou plochu vyskládejte velkoformátovými dlaždicemi o rozměrech 50 × 50 x 5 cm nebo 60 × 40 x 5 cm. Toto řešení je vhodné pro menší rozměry zahradních nebo nářaďových domků do cca 15 m2. U tohoto řešení nelze provést zavětrování stavby.
Pro grilovací a saunové domky je nejvhodnějším podkladem betonová deska
Na místě, které je určeno pro stavbu domku, vytvořte jámu o hloubce cca 30 cm, kterou do poloviny doporučujeme vyplnit štěrkem. Štěrk je potom nutné "ušlapat", aby se zpevnil jeho povrch. Zbytek prostoru vybetonujte. Vrchní část desky doporučujeme mít cca 3 - 5 cm nad povrchem. Dále je nutné povrch desky odizolovat. Kotvení domku je při použití betonové desky možné.
Další alternativou pro stavbu grilovacího anebo saunového domku může být betonová dlažba
Na požadovaném místě o dostatečné velikosti vytvořte jámu o hloubce 15 cm, kterou vyplňte štěrkem. Povrch štěrkového základu je nutné zpevnit např. vibračním válcem, aby se povrch stal celkově stabilním. Na štěrk položte vámi vybranou dlažbu a celý násyp je možno poté dorovnat například pískem. Jako v případě betonové desky, tak i u betonové dlažby je nutné, aby její vrchní řást byla cca 3 - 5 cm nad povrchem. Doporučujeme použití velkoformátových dlaždic o rozměrech 50 × 50 cm (5 cm výška) anebo větší. Dlaždice je možné použít pouze u menších staveb. Kotvení domku do dlažby je nemožné.
Velmi důležitý je přívod vzduchu pod gril anebo kamna uprostřed betonového základu. Jedná se o 2 - 3 trubky o průměru cca 10 cm.
Změny v odstínu barvy při dopadu světla
Při dopadu denního světla působí ve dřevě chemické reakce, které způsobují změnu zbarvení. Změna odstínu barvy se projevuje pouze na povrchu dřeva. Nejvíce dřevin ztmavne v průběhu času, kromě toho mají světlé dřeviny sklony žloutnout. Celkový vzhled se stává díky změně zbarvení stejnoměrnější a vyváženější. Mírné barevné rozdíly postupem času automaticky zmizí.
Dřevo je materiál obsahující vodu
Tento fakt znamená, že dřevo může vodu přijímat a zase vydávat. Na jedné straně se může tato skutečnost projevit při regulaci klimatu, na druhé straně to může přinést i nevýhodu, že při příjmu vlhkosti se dřevo roztahuje (zvětšuje se) resp. při výdeji vlhkosti se dřevo smršťuje (zmenšuje se). Jestli se dřevo zvětšuje nebo zmenšuje je přímo závislé na klimatu v místnosti. Pokud je klima v místnosti příliš horké a suché, dochází ke smršťování dřeva (zmenšuje se). Pokud je příliš vlhké, tak se roztahuje (zvětšuje se). Také podlahy se smršťují a roztahují, avšak ve znatelně menším měřítku. Obzvláště v zimních měsících, kdy je vlhkost v místnosti velmi nízká, může díky přirozenému smršťování materiálu docházet k tvorbě spár. Naopak, pokud je v místnosti vysoká vlhkost, může dojít při nedostatečném odstupu od stěny resp. při chybějících dilatačních spárách k vydutí podlahy v ploše.