Koberce pokládáme i na schodiště. Podobně jako u jiných podlah, ani koberce nejsou vhodné do všech interiérů. Pokud pomineme logickou nevhodnost např. do koupelen, nejsou koberce doporučovány ani alergikům, protože se v nich přece jen usazuje snáze prach. Moderní představě o obytných místnostech pak v současné době dominují dřevěné podlahy a koberce proto mohou působit v některých interiérech přežile. A při náročné zátěži koberců např. v kancelářích je nutno koberce po několika letech měnit, aby splňovali náročná zejména estetická kritéria náročných zákazníků (tato nevýhoda je ovšem vyvážena obvykle podstatně nižší cenou koberců).
Proto doporučujeme koberce zejména do kanceláří a v domácnosti ke kombinaci s jinými typy podlah, zejména dřevěnými a laminátovými - např. dětský pokoj může být vybavený kvalitním kobercem, zatímco pokoj obývací hodnotnou dřevěnou podlah a kuchyň praktickou a esteticky vhodnou podlahou z PVC.Struktura koberců
Struktura koberců
Rozhodujícím faktorem při výběru koberce je jeho konstrukce, ta určuje kvalitu i vzhled. V současné době se na světovém trhu používají tři základní typy: smyčka, střižený vlas a kombinace smyčky se střiženým vlasem.
Střižený vlas:
Při výrobě se konce smyček sestřihávají tak aby vytvořily vzpřímená vlákna, která působí luxusním vzhledem a dodávají koberci pocit komfortu. U těchto typů je nutno zajistit větší hustotu materiálu, tím se tyto koberce stávají i cenově náročnějšími. Jsou vyráběny v mnoha kvalitách a úpravách a jsou vhodné pro veškerý provoz v domácnosti.
Smyčka:
Jak už z názvu vyplývá povrch těchto koberců je tvořen smyčkou. Smyčka je buď pravidelná ( stejná výška po celé ploše) nebo nepravidelná tzv. berberová (různá výška smyček). Pomocí druhé varianty lze vyrábět neomezené množství dezénů. Smyčkové koberce, díky své konstrukci, jsou velmi trvanlivé a jsou určeny pro místnosti s vysokým provozem.
Střižený vlas - smyčka:
Je to konstrukce díky níž je opět umožněno vyrábět širokou škálu vzorů a barev. Tyto koberce jsou jak elegantní tak mají i velmi dobré užitné vlastnosti.
Výše uvedené typy koberců jsou vyráběny z různých typů vláken, které také významně ovlivňují kvalitu a užitné vlastnosti.
Typy Vláken
Polyamid (Nylon)Nejčastěji používané vlákno v kobercovém průmyslu. Jedná se o mimořádně pružné a trvanlivé vlákno, které kromě jiných vlastností dobře odolává špíně. V průběhu několika desetiletí používání, je toto vlákno neustále zdokonalováno, takže tzv. „nešpinavé" úpravy jsou dnes samozřejmostí. (*3M Scotchgard, DuPont Stainmaster, Shaw Stain Safety.)
Polypropylen (Olefin)
Další velmi často používané vlákno, hlavně pro svou příznivou cenu. Jeho přirozenou vlastností je antistatický efekt, který zabraňuje nepříjemným elektrickým výbojům na koberci během provozu. Velmi dobře odolává vlhku a je barevně stálé. Mezi nevýhody patří poměrně malá pružnost, proto je nejčastěji používáno v konstrukci smyčkových koberců.
Polyester
Je obzvláště měkké vlákno, které dodává barvám vysoký jas a umožňuje prakticky neomezené barevné možnosti. Pokud jde o mechanické vlastnosti, lze zařadit polyester mezi nylon a polypropylen.
Vlna
Nejstarší kobercové vlákno, které je dodnes používáno pro svůj přepychový vzhled a přirozenou krásu. O vlně lze říci, že stárne elegantně. Velkou předností tohoto materiálu je nehořlavost - vlna nehoří, pouze se škvaří. V porovnání se syntetickými vlákny však hůře odolává špíně a je podstatně dražší.
Výhody | Nevýhody |
Výhodná cena | Nevhodné pro alergiky |
Pocit tepla |
Může působit zastarale, pokud je to jediná podlahová krytina v interiéru |
Nepřeberné množství dekorů |
|
Snadné čištění, zejména za použití vysavačů s vodním čištěním |
Snadnější opotřebení při velké zátěži ve srovnání s dřevěnými a laminátovými podlahami |
Snadná pokládka |